+1
Podróże bez ości 5 sierpnia 2016 10:26
Każda podróż ma swój początek i koniec. Odbywa się w określonym czasie i miejscu. Podróżujemy w towarzystwie, niekiedy samotnie. Ale zawsze zaczynamy i kończymy wędrówkę w jednym, wyjątkowym miejscu, które nazywamy domem.

Zanim zabiorę Cię w kolejną podróż, postanowiłem przybliżyć właśnie to miejsce. Zachęcić Cię do jego zobaczenia. Chciałbym „pokazać” Radziechowy – miejscowość skąd pochodzę, i w której mieszkam.Gdybyś chciał odnaleźć tę wioskę na mapie, to musiałbyś poszukać jej na terenie województwa śląskiego, w powiecie żywieckim i gminie Radziechowy-Wieprz. Jadąc samochodem drogą S69 z Żywca w stronę Zwardonia, jest to pierwsza miejscowość po prawej stronie. Należy wybrać pierwszy zjazd za znanym na całym świecie Browarem Żywieckim.

Radziechowy nie są dużą miejscowością. Aktualnie zamieszkuje je ponad 4500 mieszkańców.

Mieszkam tutaj od urodzenia i odpowiada mi to miejsce. Pewnie dlatego, że wychodząc z domu od razu są pola i piękne widoki na Beskidy. Głównie jest to Beskid Żywiecki (nawet z kuchni widzę najwyższą górę tego pasma, czyli Babią Górę), ale również Górę Żar, która jest położona w Beskidzie Andrychowskim, czy Skrzyczne, najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego.

Gdybyś szukał informacji o Radziechowach, to dowiesz się, że jest to jedna z najstarszych wsi na Żywiecczyźnie. Zakłada się, że parafię założono już w 1390 roku.

Co do samej nazwy Radziechowy, to nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie – skąd ona pochodzi? Jedne źródła podają, że geneza tego słowa wywodzi się od imienia Radziecha, Radzicha, Radziesza lub Radzieja. Najprawdopodobniej jednak chodzi o Macieja Radwana ze śląskiego rodu Radwanitów. Rodzina ta nabyła tę ziemię i osadziła wieś na prawie polskim. Istnieją też teorie, że nazwa miejscowości wzięła się od tego, iż zmarłych „radzi tu byli chować”. Pierwsza wersja jest jednak bardziej prawdopodobna.

Pewnie trudno dziś uwierzyć, ale w okresie międzywojennym Radziechowy były znanym ośrodkiem turystycznym i wypoczynkowym, a „letnicy” przyjeżdżali z Warszawy, Łodzi, Katowic i z innych miast ówczesnej Polski. W 1931 roku na terenie Radziechów powstało kino, a w 1933 roku basen.

Tyle o historii, w końcu to blog podróżniczy, a nie historyczny

Dodaj Komentarz