0
lorianna 9 sierpnia 2017 13:04
Witam wszystkich, to moja pierwsza relacja, aktualnie przebywam do 15 września na wyspie Limnos, stworzyłam mały przewodnik-relację z najważniejszych miejsc na wyspie.
Na bieżąco będę uzupełniać informacje.
Dzisiaj wstawiam mały przewodnik:
- Gdzie znajduje się Limnos
- Jak się dostać
- Zwiedzanie zachodniej i wschodniej części wyspy.

LEMNOS, Limnos – jest to grecka wyspa, położona na północny morza Egejskiego.
Jest ona 8 wyspą, co do wielkości całego archipelagu.
Ma powierzchnię 478 km2, liczy około 17,5 tys. Mieszkańców.
Wyspa, ta wspomniana w mitologii greckiej jako rezydencja boga Hefajstosa – to na Limnos upadł, kiedy został wyrzucony z Olimpu przez Zeusa.
Lemnos została przyłączona do Grecji 8 października 1912r.

Zwiedzanie wyspy najlepiej podzielić według kierunków geograficznych. Większość miejscowości oddalone są od siebie około 5-10 km.
Niestety na Limnos nie funkcjonuje komunikacja miejska, ( sporadycznie latem, kursują autobusy wokół Myriny ) więc najlepszą opcją będzie przyjazd swoim samochodem, lub wypożyczenie auta ( Holiday rent ) lub skutera ( 15 e na dzień ).
Na Limnos znajduje się ponad 200 plaż, w każdej miejscowości przynajmniej na jednej plaży znajdziemy parasol, leżak a nawet beach bar, w którym możemy kupić Frappe, lub inny napój orzeźwiający.

JAK SIĘ DOSTAĆ?
Pierwszą opcją jest prom ( Hellenic Seaways ) :
Kavala – Limnos 3,5 h – 4,5 h
Thessaloniki – Limnos około 8 h
Ateny – Limnos 12 h
Cena za jedną osobę to 16,5 e + 50 e za samochód

Przelot samolotem :
Ryanair lub Aegan
Warszawa Modlin, Chopin lub Berlin do Aten, następnie z Aten na Limnos Olympic Air, lub Aegan

PRZYKŁADOWE CENY :
Chleb – 0,80 e
Pomidory – 1,20 e / kg
Świeże Mleko od kozy – 2 e /1,5l ( Plaka )
Ser z mleka koziego z owczym – 8 e
Retzina – 6 e /2l
Ouzo – 8 e /0,5l
Piwo – 4 małe puszki / 3 e
Arbuz – 0,20 e /kg
Pomarańcza – 0,50 e /kg
Żółty ser – 2 e


Pierwsza, trasa – zachodnia zaczyna się od miejscowości Myrina, która jest największym miastem oraz stolicą wyspy. Liczy zaledwie 5700 osób.
Założona została w XIII w. p.n.e., mimo bogatej przeszłości, zabytków jest niewiele.

Atrakcje:

1. Największą atrakcją Myriny jest zamek, który został wybudowany w czasach bizantyjskich, a przebudowany przez Wenecjan, dlatego też, powszechnie nazywany jest „zamkiem weneckim”.
Zamek to doskonały punkt orientacyjny. Znajduje się na wzgórzu, dzięki temu widoczny jest z każdego zakątka miasta.
Jako ciekawostkę można dodać, że na wzgórzu żyje ponad 100 kóz, które zostały przywiezione z Rodos w latach 70. ,

2. Kolejną atrakcją jest zlokalizowane przy porcie rzymskim – muzeum archeologiczne.
W muzeum dowiemy się o bogatej kulturze historycznej wyspy Limnos. Eksponaty pochodzą z całej wyspy, ale największa ilość znalezisk pochodzi z miejscowości Polichne. Muzeum jest tak przygotowane, że nie potrzebujemy przewodnika, ponieważ przy wszystkich przedmiotach znajdziemy mapy oraz objaśnienia dotyczące znalezisk.

3. Uliczki Myriny
Warto wybrać się na wieczorny spacer po Myrinie, oświetlony zamek nadaje klimatu temu miastu.
Przechodząc przez centrum, wrażenie zrobią na nas piękne stare jak i nowe domy, które przedstawiają historyczną architekturę estetyczną, oraz piękne ogrody w centrum miasta.
Główna ulica na którą udają się turyści to Kida, znajduje się ona obok portu. Przechodzimy deptakiem wśród sklepów z pamiątkami, przewodnikami, ręcznie zdobionymi talerzami, ubraniami ale również obok kawiarenek czy szybkiego greckiego jedzenia.
Jeśli ktoś wydał już wszystkie swoje pieniądze na owoce morza, lub przejadł się mousaką, polecam na tej ulicy szybkie greckie jedzenie – souvlaki.gr bardzo dobre burgery z souvlakami za jedyne 3,5 e.
Niedaleko tej ulicy znajdzemy również bardzo dużo tawern, głównie z widokiem na port. Najlepsza moim zdaniem i oddająca klimat grecki to tawerna ….. znajdująca się tuż przy małym porcie tzw. Weneckim porcie rybackim. Można zjeść mousakę, spaghetti z owocami morza, krewetki, napić się lemoniady z lemnos.

Plaże Myriny
1. Plaża Platys – położona 2 km od stolicy, plaża piaszczysta około 700m długości, jedna z popularniejszych plaż na wyspie
2. Plaża Thanos – znajduje się 4 km od Myriny
3. Evgati - znajduję się 13 km na południe od Myriny
4. Plaża w centrum Myriny, mała, kameralna piaszczysta plaża, położona w centrum Myriny, posiada tylko parasole bez leżaków, ale widoki rekompensują wszystkie niedogodności.


Wokół Myriny :


1.Na Północ od stolicy znajduje się Cave Cafe, miejscowość Kaspakas, dokładnie w Agios Ioannis Beach, mała plaża z tawerną w grocie, najlepiej wybrać się podczas zachodu słońca, robi wrażenie!

2. Na północ od Nevgantis beach na wzgórzu, znajduje się wyjątkowa grota w środku której wybudowany w 1305 roku został mały kościółek Panagia Kakaviotissa Sceneria zapiera dech w piersiach, Ogromne skały wyrastają z gruntu w różnych formacjach i oferują turystom wymarzony widok, który rekompensuje trudną wspinaczkę.

Druga trasa – wschodnia
1. Moudros, największe miasto na wschodzie wyspy. Na wzgórzu, tak jak w Myrinie, znajduje się zamek z którego możemy podziwiać całe miasto oraz port. Na południowy-wschód od Moudros znajdują się piaszczyste plaże z pięknymi skałami w różnych kolorach.

2. Najstarszym miastem na wyspie jest Polichne. Ruiny znalezione w latach 30’ przez Włochów w tej miejscowości sięgają do 4 tys. Lat p.n.e. Archeolodzy rozróżnili 7 różnych warstw kolorów używanych w tamtych czasach ( czarny, czerwony, zielony, czerwony, żółty, brązowy i fioletowy )
3. Romanou – Produkcja wina pod ziemią
4. Lychna – największą atrakcją tej miejscowości jest restauracja, która znajduje się na środku rynku, klimatu nadają lampki, muzyka i pyszne jedzenie. Ceny w granicach 3-9 e za danie. Przykładowe dania : małże w białym winie z czosnkiem, handmade penne , tuńczyk, zapiekane sery, domowa lemoniada, i inne.
Uwaga! Najlepiej zarezerwować stolik, w godzinach wieczornych ciężko o wolne miejsce. ,

5. Kontopouli - Największa atrakcja to rynek przy którym znajduje się kościół , a tuż obok niego tawerny, w których w weekendy czas umila nam grecka muzyka na żywo.
Ps. Przy kościele znajduje się kranik z wodą zdatną do picia.

6. Hephaestia – w tej miescowości znajdziemy amfiteatr w którym osbywają się przedstawienia, odgrywane są starożytne tragedie, koncerty muzyczne oraz inne wydarzenia.

7. W centralnej części wschodniej, znajdziemy zatokę Keros, na którą przybywają miłośnicy sportów wodnych. Jest to najlepsze miejsce do uprawiania tych sportów, krystalicznie czysta woda, od czerwca do końca września wieje tutaj wiatr Meltemi, jest to wiatr sezonowy typowy dla Morza Egejskiego. Północny wiatr Meltemi jest tworzony poprzez różnicę ciśnień między Bałkanami, a Turcją, co zapewnia fantastyczne warunki do uprawiania kitesurfingu i windsurfingu.
Na zatoce znajdują się 3 szkółki :
-Surf Club Keros – grecka szkółka, która istnieje już 10 lat, prowadzi szkolenia według IKO, posiada dużo sprzętu, jak i miejsca do odpoczynku ( instruktorzy również z polski ) . Szkolenia na sprzęcie RRD.
-Siroko Wind Club – Bułgarska szkółka. Na Limnos istnieje już 9 lat.
-Easy Surf Keros – polska szkółka założona w tym roku. Szkolenia na sprzęcie North oraz Cabhrina. , ,

8. Na północnym wschodzie znajdziemy słone jezioro Aliki Lake, które z daleka przypomina wielkie lodowisko, lub po prostu stertę śniegu w środku suszy.

9. Przy jeziorze, skrecając w lewo, kierujemy się na miejscowość Kaviria, gdzie znajduję się jaskinia, lepszą atrakcją dla mnie było obejrzenie po drodze wielkiego opuszczonego kompleksu hotelowego, który został wybudowany w latach 90’. Z Informacji jakie przekazują miejscowi, miasto duchów zostało opuszczone, ponieważ właściciel nielegalnie budował hotel, nie płacił pracownikom, po czym trafił do więzienia i tak jak został wybudowany stoi do dziś.
4 piętrowy hotel razem z basenami, a na wzgórzach ciągnących się wzdłuż morza, mnóstwo domków, które również należą do całego kompleksu. , ,

10. Najbardziej wysuniętym na północny wschód miastem jest Plaka, to stąd jest najdalej do stolicy, aż 45 km. Z cypla możemy zobaczyć dwie duże wyspy. Po prawej stronie turecka wyspa Imbros, której powierzchnia sięga 279km2 , i liczy ponad 9 tys. Mieszkańców. Po lewej stronie znajduje się grecka wyspa Samothraki na morzu Trackim, powierzchnia tej wyspy to 178 km2 i liczy około 3 tys mieszkańców.
W Place, możemy odwiedzić tawernę Remezzo, szczególnie wieczorem, piękne widoki na zachód słońca oraz turkusowe morze Egejskie.
Kierując się w stronę portu rybackiego, w połowie drogi między miastem a portem, możemy skręcić w lewo i usiąść w tawernie, również z pięknymi widokami na Morze Egejskie.
Miejsce do snorkowania – koło portu należy kierować się na latarnie, 50 m przed skręcić w prawo (jedyna droga) zejście z klifu, plaża kamienista, ale widoki pod wodą wszystko wynagrodzą.


Dalsze trasy - północ, południe już niebawem :) PS. Zapraszam na moje konto na Instagramie : lori_traveler ( zdjęcia z moich wyjazdów )
Pozdrawiam

Dodaj Komentarz