+2
Ancyna 31 października 2017 00:10
- Pojedziesz ze mną na Białoruś ? - zapytał Szoni - W lipcu, w zasadzie za darmo.
Cóż, dwa razy nie musiał powtarzać:) Bladego pojęcia o szczegółach eskapady nie miałam, bo rozmywały się one gdzieś na linii ja←Szoni←kolega ←- organizator, ale któż by się przejmował. Wiedziałam tylko tyle, że mamy spakować nasze sarmackie stroje i że weźmiemy udział imprezie pt “Dni Króla Stefana Batorego”, która miała odbyć się na terenie Nowego Zamku w Grodnie: http://museum-grodno.by/pl/nowy-zamek/.
W opowieści nie występują żadne samoloty, mam nadzieję, że wybaczycie to niedopatrzenie ;-) (obiecuję poprawę w kolejnych relacjach;-) )
Już w trakcie podróży dowiedziałam się, że całe to przedsięwzięcie zorganizował Bartek Siedlar i fundacja Hussar, przy współpracy z Grodzieńskim Muzeum Historyczno- Archeologicznym, Polską Macierzą Szkolną oraz Konsulatem generalnym RP w Grodnie, a także… dzięki Ministerstwu Obrony Narodowej i Wojsku Polskiemu. No serio, zapewnili autokar wraz z kierowcą. Drive4free :)

12 lipca 2017
“Zachwycić się po prostu tak ..I wzruszyć jak najmocniej… Idź szukać wiatru w polu...pocałuj noc, najwyższą z gwiazd… zapomnij się i......tańcz…” - z uberowego radia rzewnie doradza Lipnicka. Różne te moje podróże, czasem zaplanowany każdy krok, ale najbardziej lubię właśnie tak…Zmierzamy na parking, z którego ma nas zabrać autokar, w głowie jeszcze Maroko (opiszę!), skaczemy po tym lipcu jak … jak kiedyś, gdy jeździłam w Podróż Dokądkolwiek:), a ja czuję w duszy ten cudowny Stan Podróży, w którym można smakować każdą chwilę, zostawiając za sobą codzienność ze wszystkimi swoimi rachunkami, sprawami, zebraniami, lunchami…

W autokarze spotykamy kolegów Szoniego z jego grupy rekonstrukcyjnej, Bractwo Kurkowe, szlachciców i wojów z Krakowa, Radomia, Poznania. Oczywiście siadamy w tylnej wesołej części pojazdu :) Jeszcze przystanek w Białymstoku i dojeżdżamy na granicę w Kuźnicy. Chłopaki uzupełniają deklaracje celną dla podróżnych, ja szczęśliwie nie muszę bo nie mam szabli ;-) Celnik zabiera stosik paszportów. 4:52 kwitniemy na przejściu, zagraniczne chmury przed nami, a ja się czuję jak na wycieczce szkolnej do Czechosłowacji. Mijamy słupki graniczne. Pojawia się celnik białoruski, liczy nas, zabiera paszporty. Jest 5 rano. Celnik rzuca okiem do bagaży. Komentarz Czarka “E, odpuścił, widzą że debile jadą” ;-).
No ale w sumie z taka iloscia szabli, to Polacy tu dawno nie byli;-)
Dostajemy jakieś świstki do wypełnienia, trzeba tam wpisac m.in nr paszportu, a paszportu nadal niet… Ha, przydają się jego zdjęcia (ha, jednak uczesana i poważna;-) )
Głupoty w głowie, żarty sytuacyjne o piątej nad ranem, Czarnorusin wysiadający z autokaru praha minsk… nie pytajcie ;-)
Z info praktycznych, przy przejeździe dla autokarów jest wc za 50 kopiejek, ale pani jest ustępliwa, drobne polskie wystarczą. Ja się wbijam za dziewczynami, nie wzięłam bilonu, 50 zł za siku do dziury nie dam. Celnica zabiera paszporty i papióry. Jest prawie 6 rano. Po kolejnej godzinie zasypiam... i budzę się w Polsce ! Okazało się, że biuro podróży (wjeżdżamy na teren bezwizowy, ale pewne formalności trzeba załatwić przez biuro) źle podało dane ośmiu osób i musimy poczekać na polskiej stronie. Rzucam okiem do paszportu, który za chwilę ponownie zabierze mi polska celniczka. Pieczątka wjazdowa jest przekreślona …. 8:17…..11:33 nadal na granicy, inna zmiana, inne pomysły. Teraz wklepują wszystkie deklaracje dotyczące szabli. Każą też zrobić sobie kopię, manualnie;) Po łącznie 7,5 godzinach na granicy, z dwoma pieczątkami ( jedna przekreślona) ruszamy dalej...

1.jpgCdn. :)Ciąg dalszy musi poczekać;) Wasze zdrowie :)
IMG_20171031_215606_1-780x1040.jpg

13 lipca
Docieramy do Grodna, zostawiamy stroje i akcesoria historyczne w Nowym Zamku, autokar podwozi nas pod Hotel Omega. Meldujemy się na 3 noce. Ceny o tu http://hotel-omega.by/pl/pages/price-pl.html . Nie zapisałam, ale zapłaciliśmy chyba coś ponad 100 rubli za pokój dwuosobowy. Hotel cóż... przynajmniej czysty ;) Przyznam, że na www prezentuje się zdecydowanie lepiej.
Spacerem wracamy na zamek, zatrzymując się w knajpce Cheburechnaya na czebureka czyli wywodzące się podobno z kuchni tatarskiej smażone pierogi w kształcie trójkąta. Nie jest to jakieś specjalnie wyrafinowane miejsce, bardziej bar niż restauracja, ale całkiem smacznie.
Za dwa czebureki z mięsem plus dwa duże piwa płacimy około 12 rubli. Adres : Ozheshko 1 (Orzeszkowej 1).
Na zamku przebieramy się w stroje,

2.1.jpgpo czym wędrujemy na spotkanie i poczęstunek do siedziby Polskiej Macierzy Szkolnej czyli “polskiego stowarzyszenia oświatowego zarejestrowanego 3 grudnia 1995 na Białorusi, którego głównym celem jest "szerzenie oświaty polskojęzycznej na terenie Białorusi w duchu narodowym, chrześcijańskim i obywatelskim".” (Wiki).

3.1.jpgDzień kończymy piwkiem w knajpce przy deptaku.

14 lipca

Plan na poranek -szybkie zwiedzanie.

2.jpg
2.2.jpgWłóczymy się po uliczkach i placach Grodna, docieramy też do najstarszej cerkwi prawosławnej - Cerkiew Świętych Borysa i Gleba.

4.jpgTaka stara a kod QR ma ;-)


5.jpgPracownik muzeum archeologicznego, opowiada nam trochę o mieście. Np.o tym że Niemena wyrzucono tu ze szkoły, bo miał złe oceny, ze śpiewu też :lol: o tym, że Grodzianie na tyle lubili Orzeszkową, że gdy zachorowała na serce, to ulice obok jej domu wyścielili słomą, by powozy nie przeszkadzały jej w odpoczynku.
Ciekawostka - wiele pomników nie ma tabliczek z nazwiskami, dlatego, że ich powstanie musi zatwierdzić prezydent. A że rzadko to robi, to budują bez.
No ale ten pan tabliczkę zdecydowanie ma ;-)


3.jpgWypływamy na krótki rejs po Niemnie,

6.jpgmi się najbardziej ten tajemniczy zameczek podobał... przyznam że nic o nim nie wiem, ktoś coś podpowie?

IMG_20170714_123321.jpgA to niestety wiem - spalony Pałac Sapiehów :(


IMG_20170714_133213.jpgCdn.To jeszcze nie koniec relacji, postaram się dopisać dalszy ciąg dziś wieczorem.Po rejsie wpadamy do restauracji, czasu jest tylko na bardzo szybkie placki, chłodnik i dwa niefiltrowane :) Płacimy za to 27 rubli.

Hemah.jpgWsiadamy do autokaru, który tym razem zabiera nas w podróż bardzo smutną.


Naumowicze.jpgNaumowicze to miejsce, w którym podczas drugiej wojny światowej życie straciło wielu Polaków. Naziści rozstrzeliwali tu nawet dzieci :(
Przewodnik opowiada o beatyfikowanej w 1999 roku Mariannie Biernackiej, która ubłagała esesmana by móc zginąć zamiast swojej ciężarnej synowej… o ocalałym z Holocaustu Żydzie Feliksie Zandmanie - przeżył pogrom Grodna siedząc przez 17 miesięcy wykopanej pod podłogą pokoju jamie! “Nigdy nie gaśnie nadzieja” to książka o jego losach.
A także o tym, że miejscem pochówku osób pomordowanych podczas wojny opiekuje się dziewięćdziesięcioparoletnia kobieta, między innymi dlatego, że w Naumowiczach leży jej siedemnastoletnia koleżanka z rodziną …Ech, obyśmy nie żyli w ciekawych czasach :/


Sopoćkinie_miasteczko.jpg


26 km od Grodna leży miasteczko Sopokoćkinie, zamieszkana głównie przez Polaków. Przelotny deszcz nie sprzyjał integracji, ale nasz barwny przemarsz wywoływał wiele pozytywnych reakcji. Jednak cel naszej wyprawy był bardzo nostalgiczny.

Cmentarz w Sopoćkiniach

Sopoćkinie.jpgSopoćkinie_cmentarz.jpg
I jeszcze lans nad Kanałem Augustowskim ;D

Kanał Augustowski1.jpgKanał Augustowski2.jpgNastępnie zakupy “na wieczór”... Czy aby z XVII wieku ten zakwas…? ;-)

Korona.jpgKupą tu waszmościowie, kupą! ;-)

Szlachta.jpgA to już Karalino, dwór z XVII wieku, w którym bywał nasz ostatni król.

Karalino.jpgKaralino1.jpgObecnie można tam wynająć pokój, domek czy też zorganizować polską banię w ruskiej bani ;-) Więcej szczegółów nie zdradzę. No może jeszcze parę fotek z ożywczego spaceru, pomiędzy toastami z jarmużu ;-)


Karalino3.jpgKaralino2.jpgI jeszcze z serii Nigdy nie wierz kobiecie... Jest samolot!! 8-)

Karalino lotnisko.jpgOto najstarsze lotnisko na Białorusi - Karalino. Przepraszam za jakość zdjęć, i za to że dotarłam tam kompletnie nieświadomie;-) No ale cóż... Przypadek...? Nie sądzę ;-)@dubaj1910 dziękuję.
@michzak :) Oj przyznam, że faktycznie - zainteresowanie było ogromne, błyskały flesze, kręciły się filmy, machali do nas ludzie z samochodów, młode pary prosiły o zdjęcia… :D

To już kolejny dzień - 15 lipca
… a my znowu na zamku. Pozujemy, zabawiamy, inscenizujemy.


Nowy Zamek.jpg
Bitwa_TJ.jpg


(fot. Tomasz Jastrzębski)

Zwiedzamy też muzeum w Starym Zamku… i już nie wiadomo kto na kogo patrzy ;-) I czy przypadkiem nie uciekliśmy z gabloty ;-)


Stary Zamek.jpgA gdy już robi się napraaaawdę dziwnie...

Stary Zamek_muzeum.jpg... uciekamy do karczmy na pyszne placki i zupę serową.

Coś dla ciała, coś dla ducha.
Msza w Naumowiczach za pomordowanych, biskup, oficjele, harcerze, skrzypce...

Msza.jpg
Msza_TJ.jpg


(fot. Tomasz Jastrzębski)

Powrót, impreza na zamku, magiczny Niemen nad Niemnem. Nie umiem opisać jak on brzmiał w nocy na dziedzińcu...

Niedziela 16 lipca
To już ostatni dzień ale nie zwalniamy. Rano kolejna msza,

Msza_kościół.jpgnastępnie spotkanie (m.in. z konsulem) w siedzibie Macierzy.


Macierz.jpgA potem to już tylko Polaków zakupy na Wschodzie (polecam brzozową;-) i droga powrotna.
I mata odkażająca na dzień dobry ;-)

Jeszcze parę ciekawostek i garstka informacji praktycznych:
- wiele elementów krajobrazu Grodna wykonana jest z czerwonego granitu. Krawężniki np.:

Granit.jpg


- w Hipermarkecie Korona pierwszy raz w życiu widziałam automat z soczewkami, w którym mogłabym zakupić moje dramatyczne dioptrie

Automat soczewki.jpg


- Łukaszenko zabrał się za odrabianie z najmłodszym synem (obecnie trzynastoletni Kola) prac domowych, co poskutkowało wielką przeróbką podręczników (na zasadzie - weźcie to poprawcie, co to w ogóle jest ;) )
- w grodzieńskich kantorach spokojnie można wymieniać złotówki
- fajne pamiątki (np. talię kart z królami Polski) można kupić np. tu:

Pamiątki (2).jpgI to już na tyle, dziękuję za uwagę, a redaktorowi Oradea za motywację ;-)

Dodaj Komentarz

Komentarze (9)

ancyna 14 listopada 2017 09:38 Odpowiedz
To jeszcze nie koniec relacji, postaram się dopisać dalszy ciąg dziś wieczorem.
michzak 15 listopada 2017 14:54 Odpowiedz
Fajnie zobaczyć relację z Białorusi, która nie jest skupiona głównie na Mińsku :)
dubaj1910 15 listopada 2017 15:08 Odpowiedz
Pogratulować Waszmościom wyprawy inna niż inne 8-)
michzak 16 listopada 2017 07:48 Odpowiedz
Fajna relacja :)Ancyna napisał:Niedziela 16 lipcaTo już ostatni dzień ale nie zwalniamy. Rano kolejna mszaCo to za kościół?
ancyna 16 listopada 2017 14:08 Odpowiedz
Dziękuję:)Bazylika katedralna św. Franciszka Ksawerego.
kumkwat-kwiat 16 listopada 2017 23:45 Odpowiedz
Ancyna napisał:A to niestety wiem - spalony Pałac Sapiehów :( Cdn.Po pałacu w tych zabudowaniach funkcjonował dawnego browaru Kunza w Grodnie.
ciamek 21 listopada 2017 10:32 Odpowiedz
Sopoćkinie (be "ko") w środku :-) Rodzinne ziemie mojej familii. Przed II WŚ było to miasteczko a teraz tylko wieś - tak skutecznie między 1939 a 1941 rokiem przechodziły tędy wojska wszelakie. Familijnie - mój pradziadek przed wojną był tam wójtem a nazwisko panieńskie babci - Giedo (po 1945 roku pisane jako Gedo) nadal widać na tablicy pamiątkowej na miejscowym cmentarzu. Wzruszająco - sentymentalnie...
ciamek 21 listopada 2017 10:32 Odpowiedz
Sopoćkinie (be "ko") w środku :-) Rodzinne ziemie mojej familii. Przed II WŚ było to miasteczko a teraz tylko wieś - tak skutecznie między 1939 a 1941 rokiem przechodziły tędy wojska wszelakie. Familijnie - mój pradziadek przed wojną był tam wójtem a nazwisko panieńskie babci - Giedo (po 1945 roku pisane jako Gedo) nadal widać na tablicy pamiątkowej na miejscowym cmentarzu. Wzruszająco - sentymentalnie...
ancyna 21 listopada 2017 11:00 Odpowiedz
Dziękuję za zwrócenie uwagi, poprawiłam.