Przedstawiam trzecią część Niesztampowej Warszawy, w której przeczytacie o ciekawych atrakcjach w stolicy. Niesztampowa Warszawa miała już wcześniej 2 części. W ostatnim czasie miałem możliwość ponownie odwiedzić naszą stolicę i zobaczyć kilka ciekawych miejscówek. #MORYSIN Morysin to rezerwat leżący nieopodal Pałacu w Wilanowie. Znajdują się tam ruiny kilku budowli. Z ulicy Vogla widoczne są ruiny bramy neogotyckiej z połowy XIX wieku. W pobliskim rezerwacie znajdziemy ruiny pałacu klasycystycznego w kształcie rotundy z 1811 roku, domek dozorcy z połowy XIX wieku i starą drewnianą gajówkę również z tego okresu. Aby obejść wszystko należy poświęcić ponad godzinę, ale warto. I pomyśleć, że to wszystko tuż obok wilanowskiego pałacu.
#STARA GAZOWNIA Przy Kasprzaka na Woli w Warszawie znajdują się nietypowe okrągłe ceglane budynki. [img][img]https://antekwpodrozy.pl/foto/2019/warszawa/028.jpg[/img][/img] Pod koniec ubiegłego roku wybrałem się tam, aby je eksplorować. Niestety było to już niemożliwe. Teren jest ogrodzony, pilnowany i monitorowany. Najprawdopodobniej będą remontowane i powstaną w nich jakieś obiekty biznesowe. Wspomniane budynki to teren dawnej gazowni i stare zbiorniki na gaz. Miejsce robi wrażenie. O tym miejscu mówi się, że jest to warszawskie koloseum.
#FORT MOKOTÓW Kolejne ciekawe miejsce to Fort Mokotów w okolicy Racławickiej i Wołoskiej. Obecnie na tym terenie znajdują się firmy, ale część budynków wciąż stoi nieużywana. Na teren fortu można bezproblemowo wejść. Budowla powstała w latach osiemdziesiątych XIX wieku.
#ZABYTKOWY SŁUP OGŁOSZENIOWY Na Placu Unii Lubelskiej znajduje się zabytkowy słup ogłoszeniowy, który powstał pod koniec XIX wieku. W 1988 roku runął na chodnik, a w roku 2002 przywrócono go do stanu używalności i wrócił on na swoje miejsce.
#OSIEDLE JAZDÓW Nieopodal Parku Ujazdowskiego w Warszawie mieści się osiedle 27 drewnianych domków fińskich. Powstało w 1945 roku i było przeznaczone jako tymczasowe lokum dla pracowników Biura Odbudowy Stolicy. W sumie przywieziono ich 400. Pochodziły z Finlandii jako reparacje wojenne wypłacone przez ten kraj na rzecz ZSRR.
#KOPIEC POWSTANIA WARSZAWSKIEGO Kopiec Powstania Warszawskiego znajduje się niedaleko ulicy Bartyckiej i ma wysokość 121m npm. Został usypany z gruzów zniszczonej Warszawy. Obecnie na jego szczycie znajduje się monument Polski Walczącej. Na szczyt prowadzą schody, wzdłuż których mieści się mnóstwo mały drewnianych krzyży.
#PARK SKARYSZEWSKI Park Skaryszewski mieści się na warszawskiej Pradze. Na jego terenie znajduje się malownicze Jeziorko Kamionkowskie. W sierpniu 1944 roku do jeziora wpadł zestrzelony przez Niemców brytyjski Liberator. W 2015 roku wydobyto jego fragmenty.
#ULICA PROFESORSKA Ulica Profesorska znajduje się nieopodal Osiedla Jazdów. Jest dosyć nietypowa, bo sporą jej część zajmują schody w związku z tym ruch samochodowy praktycznie na niej nie istnieje. Na uliczkę wchodzi się przez furtkę.
#APARTAMENTOWIEC PRZY KOZIEJ W samym centrum stolicy przy Koziej stoi zakamuflowany nietypowy budynek. Miał nie przykuwać uwagi. W środku znajdują się apartamenty przeznaczone dla zasłużonych pracowników ministerstw oraz różnych instytucji z czasów PRL.
To tyle, jeśli chodzi o część trzecią. Warszawa wciąż mnie zaskakuje swoimi nietuzinkowymi miejscami i wciąż mam pomysły na to, aby powstała przynajmniej jeszcze jedna część. Jeśli macie jeszcze inne nietypowe miejsca to zapraszam do podzielenia się nimi w komentarzach.
Warto dodać, że obiekt ze zdjęć nr 2 i 3 był scenerią kilku klatek filmu "Sarnie żniwo", gdzie walkę toczyli Akrobatyczny Daniel i Betonowy Łukasz, a jeden z czarnych charakterów hodował rododendrony.
A poza tym, to we wszystkich częściach niesztampowej Warszawy znajdują zawsze też moje ulubione miejsca i dzięki za ich zaakcentowanie.
Warto dodać, że obiekt ze zdjęć nr 2 i 3 był scenerią kilku klatek filmu "Sarnie żniwo", gdzie walkę toczyli Akrobatyczny Daniel i Betonowy Łukasz, a jeden z czarnych charakterów hodował rododendrony.
A poza tym, to we wszystkich częściach niesztampowej Warszawy znajdują zawsze też moje ulubione miejsca i dzięki za ich zaakcentowanie.
Mam nadzieje że autor @antekwpodrozy sie nie obrazi ale odkopuje temat i wrzucam kolejne miejsca warte odwiedzenia w ramach "Niesztampowej Warszawy" które nie zostały wymienione w żadnej z trzech relacji autora. Wszystkie z tych miejsc udało mi się odwiedzić na rowerze, może kogoś zainspiruje do jesiennej wycieczki
:) Dla lepszej czytelności podzieliłem miejsca ze względu na dzielnice: Mokotów:- Pałac Szustra,- Dwór Ksawerów,- Cmentarz Żołnierzy Radzieckich,- Folwark Sielce,- pozostałość dawnego gospodarstwa rolnego przy Dolince Służewieckiej: ul. Tarniny 7,- pozostałość wieś Potok: Chyba jedne z lepiej zachowanych wiejskich pozostałości, na Mokotowie ul. Potok, Jaśminowa i Bocheńska. Przy ul. Potok również pozostałość Dworku Pyzlów,- Sadyba a zwłaszcza rejony skweru "Starszych Panów", w pobliżu m.in. drewniany dworek przy ul. Jodłowej 18 czy Dworek Ustronie, Ursynów:- Zespół dworski Wyczółki,- Pałac Juliana Ursyna Niemcewicza (budynki SGGW) wraz ze znajdującymi się w pobliżu drewnianymi budynkami dawnej wsi Stary Służew,- Pałac w Natolinie (niestety utrudniony dostęp),- punkt widokowy Kopa Cwila,- punkt widokowy przy ruinach Folwarku Moczydło,Wola:- budynki wybudowane dla rodzin kolejarzy przy Armatniej i ul. Prądzyńskiego,- punkt widokowy Kopiec Moczydłowski,Ochota:- obszar Filtry - ulica Filtrowa, Langiewicza i boczne uliczki,- punkt widokowy Górka Szczęśliwicka,Targówek:- Targówek Fabryczny i ulicę z przedwojenną zabudową: ul. Siarczana, Sterydńska i Żmudzka. Przy ul. Żmudzkiej chyba najładniejsza drewniana chata w Warszawie,- Folwark Elsnerów i ul. Lniana, chyba najlepiej zachowane pozostałości folwarku w Warszawie, - Rogatka terespolska - Budynek mieszkalny pracowników kolei,- Zespół zabudowań Drogi Żelaznej Nadwiślańskiej przy ul. Oliwskiej,Rembertów i Wesoła:- budynki w okolicy Akademii Sztuki Wojennej,- rezerwat przyrody "Bagno Jacka",Białołęka:- ul. Poetów - pozostałości dawnej wsi, - ul. Wartka - pozostałości wsi Żerań, tutaj absolutnie czas się zatrzymał kilkadziesiąt lat temu,Bemowo:- Boernerowo i znajdujące się tam dacze,- Osiedle Przyjaźń na Bemowie.
@klapio Czy aby nie pomyliłeś autora ? Ten właściwy za poszerzenie tematu pewnie się nie obrazi, ale za przypisanie autorstwa komuś innemu już może
;)klapio napisał:Mam nadzieje że autor @piekara114 się nie obrazi .
Niesztampowa Warszawa miała już wcześniej 2 części. W ostatnim czasie miałem możliwość ponownie odwiedzić naszą stolicę i zobaczyć kilka ciekawych miejscówek.
#MORYSIN
Morysin to rezerwat leżący nieopodal Pałacu w Wilanowie. Znajdują się tam ruiny kilku budowli.
Z ulicy Vogla widoczne są ruiny bramy neogotyckiej z połowy XIX wieku. W pobliskim rezerwacie znajdziemy ruiny pałacu klasycystycznego w kształcie rotundy z 1811 roku, domek dozorcy z połowy XIX wieku i starą drewnianą gajówkę również z tego okresu. Aby obejść wszystko należy poświęcić ponad godzinę, ale warto. I pomyśleć, że to wszystko tuż obok wilanowskiego pałacu.
#STARA GAZOWNIA
Przy Kasprzaka na Woli w Warszawie znajdują się nietypowe okrągłe ceglane budynki.
[img][img]https://antekwpodrozy.pl/foto/2019/warszawa/028.jpg[/img][/img]
Pod koniec ubiegłego roku wybrałem się tam, aby je eksplorować. Niestety było to już niemożliwe. Teren jest ogrodzony, pilnowany i monitorowany. Najprawdopodobniej będą remontowane i powstaną w nich jakieś obiekty biznesowe. Wspomniane budynki to teren dawnej gazowni i stare zbiorniki na gaz. Miejsce robi wrażenie. O tym miejscu mówi się, że jest to warszawskie koloseum.
#FORT MOKOTÓW
Kolejne ciekawe miejsce to Fort Mokotów w okolicy Racławickiej i Wołoskiej.
Obecnie na tym terenie znajdują się firmy, ale część budynków wciąż stoi nieużywana.
Na teren fortu można bezproblemowo wejść.
Budowla powstała w latach osiemdziesiątych XIX wieku.
#ZABYTKOWY SŁUP OGŁOSZENIOWY
Na Placu Unii Lubelskiej znajduje się zabytkowy słup ogłoszeniowy, który powstał pod koniec XIX wieku. W 1988 roku runął na chodnik, a w roku 2002 przywrócono go do stanu używalności i wrócił on na swoje miejsce.
#OSIEDLE JAZDÓW
Nieopodal Parku Ujazdowskiego w Warszawie mieści się osiedle 27 drewnianych domków fińskich.
Powstało w 1945 roku i było przeznaczone jako tymczasowe lokum dla pracowników Biura Odbudowy Stolicy. W sumie przywieziono ich 400. Pochodziły z Finlandii jako reparacje wojenne wypłacone przez ten kraj na rzecz ZSRR.
#KOPIEC POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
Kopiec Powstania Warszawskiego znajduje się niedaleko ulicy Bartyckiej i ma wysokość 121m npm.
Został usypany z gruzów zniszczonej Warszawy. Obecnie na jego szczycie znajduje się monument Polski Walczącej. Na szczyt prowadzą schody, wzdłuż których mieści się mnóstwo mały drewnianych krzyży.
#PARK SKARYSZEWSKI
Park Skaryszewski mieści się na warszawskiej Pradze.
Na jego terenie znajduje się malownicze Jeziorko Kamionkowskie. W sierpniu 1944 roku do jeziora wpadł zestrzelony przez Niemców brytyjski Liberator. W 2015 roku wydobyto jego fragmenty.
#ULICA PROFESORSKA
Ulica Profesorska znajduje się nieopodal Osiedla Jazdów. Jest dosyć nietypowa, bo sporą jej część zajmują schody w związku z tym ruch samochodowy praktycznie na niej nie istnieje. Na uliczkę wchodzi się przez furtkę.
#APARTAMENTOWIEC PRZY KOZIEJ
W samym centrum stolicy przy Koziej stoi zakamuflowany nietypowy budynek. Miał nie przykuwać uwagi. W środku znajdują się apartamenty przeznaczone dla zasłużonych pracowników ministerstw oraz różnych instytucji z czasów PRL.
To tyle, jeśli chodzi o część trzecią. Warszawa wciąż mnie zaskakuje swoimi nietuzinkowymi miejscami i wciąż mam pomysły na to, aby powstała przynajmniej jeszcze jedna część. Jeśli macie jeszcze inne nietypowe miejsca to zapraszam do podzielenia się nimi w komentarzach.