0
greg2014 19 czerwca 2019 20:29
Nie wiem jak to jest u innych forumowiczów ale ja mam dziwną konstrukcję – w zimie wyjeżdżam w ciepłe kraje a w lecie ciągnie mnie do chłodów. Tak się złożyło, że jakieś 3 tygodnie temu pojawiła się okazja na ciekawą objazdówkę statkiem wycieczkowym wokół Islandii. Trasę miałem na oku od ponad roku. Zaliczyłem wtedy 2-tygodniową podróż do norweskich fiordów (relacja na forum) i nie będę ukrywał, że tak pięknej natury dawno nie widziałem. Na Islandii spodziewam się, że będzie podobnie.

W regularnej sprzedaży rejsy zahaczające o Islandię niestety zazwyczaj są wyceniane zaporowo – ale szczęśliwie dla mnie pojawiła się w końcu oferta „last minute”, z której skwapliwie skorzystałem :-)

Ten wyjazd nie licząc dojazdu i powrotu potrwa również 2 tygodnie. Na początek krótki plan rejsu:

Image

…i bardziej czytelna mapka

Image

Sam rejs będzie się odbywał na pokładzie statku Costa Mediterranea. Nie wyróżnia się on niczym szczególnym zarówno jeśli chodzi o wielkość jak również wiek. Taki rejsowy przeciętniak:

Image

Miałem okazję podróżować nim niespełna 2 lata temu podczas długiego rejsu z Włoch do Dubaju, który do tej pory miło wspominam. Zainteresowanych odsyłam do przydługiej może nieco relacji z tamtej podróży.

A ponieważ chwilowo upałów mam serdecznie dość, zmiana klimatu mnie na pewno ucieszy. Chociaż dość dziwnie się czułem pakując do walizki ciepłe rzeczy.

Relację będę starał się uzupełniać w miarę na bieżąco – chociaż ze względu na dni na morzu może pojawić się jakieś mniejsze lub większe opóźnienie. Zakładam, że na Islandii sieci komórkowe działają jak należy i z dostępem do Internetu nie będzie problemu.

Tymczasem kończę pakowanie i powoli będę szedł spać. Rano pobudka i lot do Amsterdamu, gdzie przy okazji zamierzam spędzić niecałe dwa dni przed rozpoczęciem rejsu.

Zapraszam do śledzenia relacji:-)Komu w drogę, temu czas :-)

Ciemno wszędzie, jeszcze niemal środek nocy. Podróż do Amsterdamu zaplanowałem tym razem Lufthansą z przesiadką we Frankfurcie – o dziwo okazało się, że z niewielkim wyprzedzeniem cena Lufy była najbardziej sensowna jeśli uwzględnić bagaż, ewentualny dojazd z innego lotniska do Amsterdamu oraz godziny przylotu/odlotu. Taka mała niespodzianka.

Ja tymczasem zameldowałem się na dworcu i pociągiem sprawnie dotarłem na lotnisko.

Image

Dalej sprawnie i bez problemów – nadanie bagażu, kontrola bezpieczeństwa i meldunek w saloniku. Teraz czas na szybką akcję - mimo wszystko konieczna jest pobudka i podwyższenie ciśnienia:

Image

Na płycie lotniska jeszcze nic się nie dzieje – jak to w Krakowie w nocy :-)

Image

Swoją drogą z ciekawości sprawdziłem ile czasu trwa aktualnie noc na Islandii. W najbardziej położonym na północ miejscu, w którym będę – Isafjördur – trwa ona aktualnie nieco ponad 30 minut. Słońce zachodni nieco po 1 w nocy, a wschodzi już po 1:30. W pozostałych miejscach noc jest nieco dłuższa ale i tak jej trwania nie liczy się w godzinach. Teraz może to jest fajne, ale w zimie już chyba nie – w końcu wtedy tylko pół godziny trwa dzień…No i dotarłem do pierwszego celu podróży. Na lotnisku Schiphol przywitał mnie jeden z symboli Amsterdamu:

Image

Tak w ogóle to nie jestem pewien czy on tutaj stał zawsze czy przenieśli go z okolic Rijksmuseum, skąd przynajmniej ja go kojarzę. Ale nawet jeśli to klon to wygląda jak oryginał :-)

Pogoda mocno odmienna od tej, którą pożegnałem w Krakowie – niebo mocno zachmurzone, temperatura max. 20 st. Do tego wieje co widać po kręcących się wiatrakach (tych współczesnych oczywiście). Nawet przez chwilę pokropiło. Ale żeby było jasne ani mi w głowie narzekać. W końcu nie wybrałem się do ciepłych krajów. Jak na razie jestem w pełni ukontentowany :-)

Tymczasem zaliczyłem szybki meldunek w hotelu, chwilka na regenerację i wyruszam na raczej mało intensywne zwiedzanie miasta. W ramach jakiejś przerwy albo wieczorem napiszę więcej. :-)
Nawet jeśli bym miał to raczej nie będę się tym chwalił :-)@Tomo14 - no tak właśnie mi świtało, że ten najbardziej znany został zlikwidowany albo gdzieś przeniesiony-dzięki za potwierdzenie.

W przerwie w szwendaniu się między kanałami, jeszcze słówko na temat podróży.

Lufthansa to zazwyczaj precyzyjnie działająca niemiecka maszyna. Przynajmniej tym razem. Planowo, bez zaskoczeń, nietypowych zdarzeń oraz cudów na pokładzie. Ordnung muss sein.

Aha - serwis podczas obu lotów skurczył się do zamarzniętej niemalże drożdżówki z datą ważności upływającą za prawie rok. Do tego napoje. Drożdżówka przed próbą konsumpcji musiała się rozmrozić ale w sumie mogłem poczekać – jakoś nie byłem głodny. Przypomniałem sobie o niej dopiero w hotelu gdy poczułem pierwszy głodek – o dziwo była zjadliwa i smakowała całkiem przyzwoicie.

Poza tym wspomnę, że oba loty były zapełnione praktycznie do ostatniego siedzenia. We Frankfurcie transfer miałem bajkowo prosty. Lot do Amsterdamu odbywał się z sąsiedniej bramki w stosunku do tej, do której podłączyli rękawem nasz samolot z Krakowa.

Jeszcze kilka fotek:

Image

Image

Image

I pierwszy widoczek na nieco zachmurzone okolice Amsterdamu:

Image

Z lotniska Schiphol do miasta można się dostać na kilka sposobów – napisano o tym tyle, że nie ma sensu rozwijać tego tematu. Żeby za bardzo nie kombinować z tutejszymi biletami kupiłem od razu karnet 48-godzinny (13,5 EUR), wsiadłem do autobusu 69 i po szybkiej przesiadce na dworcu Sloterdijk niecałą godzinę później meldowałem się w hotelu.

Mówiąc krótko, poszło standardowo i bez żadnych udziwnień :-)@brzemia - ze sprzedażą tego rejsu to w ogóle było dziwnie. Na tyle na ile udało mi się rozpoznać temat, sprzedawany był z dwóch portów - z Amsterdamu (a w zasadzie jego okolic) oraz Bremerhaven w Niemczech - przy czym ta druga opcja była z jakichś powodów dostępna tylko u niemieckich pośredników. Costa bezpośrednio - przynajmniej teraz sprzedawała tylko wersję holenderską. Co było wcześniej, trudno mi powiedzieć. Samą rezerwację robiłem przez polskie biuro podróży specjalizujące się w rejsach-cena była taka sama jak bezpośrednio u Costy.

A ja tymczasem dotarłem do prawdziwego holenderskiego wiatraka - jak z obrazka. Nazywa sie de Gooyer, jest kawałek od centrum. Zdjęcie wrzucę później bo teraz nie mam za bardzo jak. Tak się składa, że jest z nim zintegrowany mały browar, w związku z czym zatrzymałem się tutaj na chwilę ugasić pragnienie. W końcu dzisiaj miało być mało intensywnie:-)A oto wiatrak de Gooyer w pełnej okazałości. @BooBooZB - mam nadzieję, że od czasu kiedy tam byłeś za wiele się nie zmienił :-)

Image

Image

Jest to jeden z ośmiu ostatnich wiatraków, które ostały się jeszcze w Amsterdamie. Żaden z ośmiu nie jest zlokalizowany w centrum ale z drugiej strony Amsterdam nie jest też jakoś nieprawdopodobnie rozległy.

Do wiatraka przylega mały browar, o którym wspominałem:

Image

Image

Chciałem zamówić zestaw testowy (5 x 0,25 - różne rodzaje) ale okazało się, że serwują go tylko do 17. Zadowoliłem się zatem sezonowym piwem cytrusowym – bardzo oryginalne w smaku.

Wracając do wiatraka, w weekendy można go zwiedzać z przewodnikiem i dowiedzieć się coś więcej o historii budowli oraz produkcji piwa w tym przybytku. Z tego co czytałem, gdyby ktoś był zainteresowany to lepiej zgłosić wcześniej rezerwację bo na miejscu zwykle okazuje się, że temat jest wyprzedany a lista zwiedzających zamknięta.Miało być mało intensywnie, dlatego zwiedzanie Amsterdamu zacząłem od tego, co jakimś trafem nie było mi wcześniej dane czyli od rejsu po amsterdamskich kanałach.

Firm oferujących rejsy tego typu jest multum – do wyboru i koloru. Małe i duże jednostki. Rejsy wycieczkowe w ścisłym tego słowa znaczeniu a także rejsy z dodatkami typu open bar, pizza menu czy wytworna kolacja. Rejsy kameralne albo w większym gronie. Lista pewnie nie ma końca…

Cały ruch w tym interesie koncentruje się wokół dworca głównego w Amsterdamie (Amsterdam Centraal). Trasy większych jednostek są podobne, na mniejszych trasę można mniej lub bardziej negocjować. Jak się później zorientowałem, jeszcze jednym „orężem” w konkurencji jest ilość języków obsługiwanych przez przewodniki audio-guide – ale to dotyczy tylko większych stateczków.

Nie bardzo miałem ochotę doktoryzować się w różnicach między ofertami poszczególnych przewoźników. Wybrałem pomarańczowego Loversa (pomarańczowy to narodowy kolor Holendrów), którego łodzie pływają bardzo często i zaliczają najbardziej standardową trasę. Koszt godzinnego rejsu to 16 EUR. Jak się okazało (bo nie zwróciłem na to uwagi wcześniej), ich przewodnik audio-guide został przygotowany również w języku polskim.

Łodzi Loversa nie da się nie zauważyć :-)

Image

Kierownik zamieszania czyli kapitan jednostki momentami prowadził łódź brawurowo ale szczęśliwie nikomu nic się nie stało :-) Zaczęliśmy od opłynięcia stacji kolejowej Amsterdam Centraal, obok której znajduje się port statków wycieczkowych, na których organizowane są rejsy rzeczne. Trasa z Amsterdamu do Kolonii należy do jednej z najbardziej popularnych kilkudniowych tras dla tego typu jednostek w Europie:

Image

W tym miejscu mała dygresja: jeszcze kilka lat temu duże pełnomorskie statki wycieczkowe miały swój port również obok dworca Amsterdam Centraal (na tyłach hotelu Movenpick) – sam zresztą z niego korzystałem. Gdyby mój rejs zaczynał się 4-5 lat temu, nie musiałbym nigdzie jechać z Amsterdamu tylko wsiadałbym na statek właśnie tutaj. W ramach ograniczania liczby turystów w mieście, zmieniono funkcję tego portu i aktualnie mogą tutaj przybijać tylko małe jednostki – a duże statki wyprowadziły się do IJmuiden położonego ok. 40 km od centrum miasta. Szkoda ale w pełni rozumiem.

Ruch na najbardziej popularnych kanałach jest spory, zdarzają się nawet korki a na przepłynięcie pod niektórymi mostami trzeba czasami czekać w kolejce:

Image

Szczęśliwie rządzą tym jakieś prawa bo wbrew pozorom wszystko działo się w miarę płynnie.

Podsumowując rejs po kanałach dodam jedynie, że naprawdę warto – miasto z tego poziomu wygląda inaczej. Warto od tego w ogóle zacząć zwiedzanie miasta bo perspektywa „wodna” przydaje się do późniejszego łazikowania po mieście. Przynajmniej mi się przydała – pomimo, że w Amsterdamie bywałem już wcześniej:-)

W ramach uzupełnienia kilka fotek z poziomu wody:

Image

Image

Image

Image

Image

Jedną z rzeczy, która na początku wygląda jak złudzenie optyczne ale z czasem okazuje się rzeczywistością (polecam przyjrzeć się dokładnie) są pokrzywione elewacje domów – z reguły pochylone w kierunku kanałów lub ulic. Wynika to stąd, że większość domów w Amsterdamie jest wybudowana na palach. Podobnie jest w Wenecji – stąd o Amsterdamie czasami mówią, że to Wenecja Północy, na co Holendrzy bardzo się oburzają twierdząc, że ich miasto w odróżnieniu od swojego włoskiego odpowiednika żyje. Coś w tym jest. A wracając do pali – te stare, drewniane kiedyś były w całości zalane wodą ale z czasem, gdy poziom wód gruntowych się obniżał, częściowo się odsłoniły – w efekcie czego zaczęły gnić a budynki się „koślawić”. Widać to w bardzo wielu miejscach chociaż trudno to dobrze sfotografować. Jeśli dobrze się przyjrzeć można to zobaczyć m.in. tutaj:

Image

Drugą cechą wspólną większości budynków nad kanałami w Amsterdamie jest pozioma belka wystająca praktycznie z każdej fasady. Na niektórych z nich zawieszony jest dodatkowo hak:

Image

Image

Belki te służyły do wciągania do wnętrza budynku jego wyposażenia a także składowanych towarów – bo warto pamiętać, że historycznie większość budynków pełniła funkcje składowe a nie mieszkalne czy reprezentacyjne, co stało się dopiero później.

Będąc w Amsterdamie nie sposób nie wspomnieć również o wszechobecnych rowerach. Parkingi rowerowe w tym mieście dosłownie porażają swoimi rozmiarami, zagęszczeniem oraz wielopoziomowym składowaniem jednośladów:

Image

Rowerów w mieście jest podobno około miliona czyli więcej niż oficjalnych mieszkańców. Kradzież rowerów to najpowszechniejsze pospolite przestępstwo w mieście (ok. 100 000/rok). Rocznie ok. 25 000 rowerów ląduje w różnych okolicznościach w kanałach – z czego niewielka część jest wydobywana na powierzchnię. Poza tym wspominając o rowerach, niektórzy twierdzą, że w Amsterdamie jest uprawiany rowerowy terroryzm polegający na wymuszaniu przez rowerzystów pierwszeństwa i nie zwracaniu przez nich uwagi ani na pieszych, ani na światła czy znaki. Temat budzi duże emocje więc powiem tylko tyle, że z moich dzisiejszych obserwacji wynika, że na światła rowerzyści rzeczywiście nie zwracają uwagi – ale mimo tego ani razu nie czułem się sterroryzowany :-)

Po zaliczeniu rejsu po kanałach wybrałem się na spacerek Damrakiem czyli główną ulicą handlową miasta:

Image

Image

Przy de Dam można zobaczyć pałac królewski oraz De Nieuwe Kerk czyli „Nowy Kościół” – w odróżnieniu od „De Oude Kerk” – starego kościoła, o którym za chwilę:

Image

Image

Zresztą cała okolica jest urocza:

Image


Po krótkim spacerku dotarłem do placu Rembrandta dedykowanego jednemu z najbardziej znanych mieszkańców Amsterdamu. Oczywiście z pomnikiem patrona w centralnej części placu:

Image

Uwagę zwraca logo booking.com w tle – właśnie z Amsterdamu pochodzi ten popularny portal, z którego zapewne niejeden korzystał i który właśnie tutaj ma swoją siedzibę i biura.

Sam plac Rembrandta jest nienaturalnie zielony, z masą knajpek i setkami rozłożonych w knajpianych ogródkach lub wprost na trawnikach ludzi:

Image

Jeszcze jeden ciekawy budynek – Waag. Ponoć najstarszy pozostały do dziś budynek Amsterdamu, który nie pełnił funkcji religijnej. W przeszłości był częścią umocnień miejskich:

Image

W ten sposób powoli dotarłem do wspomnianego wcześniej „De Oude Kerk”. Ciężko go sfotografować ze względu na gęstą zabudowę wokół – ale w oczy rzuca się specyficzny charakter tej zabudowy, a w zasadzie funkcji jaką pełni…:

Image

Tak, tak – nic bardziej mylnego. To centrum tzw. dzielnicy czerwonych latarń. Nie wiem, czy latarnie w nocy naprawdę świecą na czerwono ale mogę zaświadczyć, że zasłony w witrynach w zdecydowanej większości mają ten kolor:

Image

Image

Nie chcę siać tutaj zgorszenia :-) dlatego jedynie wspomnę, że niektóre okna wystawowe są czynne również w dzień. Zdjęć nie zamieszczę również dlatego, że nie wolno ich tam robić :-)

Całości dopełnia ciekawa kolekcja muzeów: seksu, erotyki, prostytucji, kondomów itd. Do tego dochodzi muzeum narzędzi tortur – być może ktoś uznał, że tematycznie się to wpisuje w miejscowy klimat - tego już nie wiem. Miejsce na swój sposób oryginalne - jak dla mnie pełni funkcję swoistego skansenu i typowej atrakcji turystycznej.

Szwendając się po Amsterdamie przeszedłem jeszcze obok muzeum NEMO – o ile dobrze zrozumiałem to odpowiednik naszego Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Architektura naprawdę ciekawa:

Image

Sąsiaduje z nim Muzeum Morskie:

Image

Wizyta w wiatraku, o którym wspominałem wcześniej zakończyła moje dzisiejsze zwiedzanie Amsterdamu. Biorąc pod uwagę, o której godzinie zaczął się dla mnie dzisiaj dzień wytrzymałem i tak całkiem sporo :-)Zapomniałem o jeszcze jednej rzeczy.

W każdym miejscu, które odwiedzam, zawsze znajdzie się coś, co szczególnie przyciąga moją uwagę. Tak jak przykładowo w Mediolanie były to zielone ogrody na dachach budynków tak w Amsterdamie „tym czymś” są pływające łodzie pełniące funkcje mieszkalne.

W mieście jest ich ponoć ponad 2500, od skromnych łajb po całkiem spore domy (z obowiązkową kondygnacją poniżej poziomu wody). Od dłuższego czasu ze względu na tłok w kanałach i brak miejsc do cumowania kolejnych jednostek, nie są wydawane zgody na kolejne tego typu mieszkania – ale te, które już są niewątpliwie mają duży udział w tworzeniu klimatu miejsca:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Ale mimo wszystko nie chciałbym tak mieszkać – co chwilę ktoś by mi zaglądał przez okno. Trochę jak w zoo :-)No właśnie nic nie czuć. Zupełnie.
Przez miasto płynie rzeka Amstel, która dostarcza świeżej wody do połączonych z nią kanałów. Do tego funkcjonuje cały system śluz i pomp, który dba o wymianę wody w pozostałych kanałach.
W ciągu roku, w kanałach są organizowane nawet zawody pływackie z udziałem królowej - a nie sądzę, żeby ktokolwiek (a królowa tym bardziej) wszedł do śmierdzącej wody :-)@xionc - przewodnik mówił co prawda o królowej ale faktycznie nagranie mogło być nieaktualne. Inaczej pozostają domysły co do przyczyn, np. że król nie potrafi pływać:-)Ponieważ kanałów miałem chwilowo dość, zaplanowałem sobie na dziś coś mniej typowego. Wybrałem się do dzielnicy Amsterdam Noord, aby zobaczyć dawne tereny stoczniowe, które aktualnie z powodzeniem pełnią funkcję dzielnicy alternatywnej Amsterdamu.

Jak łatwo się domyślić, ta część miasta położona jest po północnej stronie miasta za tzw. „wodą” – czyli na tyłach dworca Amsterdam Centraal. Można się tam dostać darmowymi promami, które odpływają z przystani za dworcem kolejowym – trzeba jednak uważać dokąd płynie dana jednostka ponieważ możliwych jest kilka destynacji. Miejsce, o którym będzie mowa to NDSM – położone najdalej na lewo stojąc na przystani i patrząc w stronę wody.

Akurat ja w to miejsce dotarłem autobusem miejskim (odjeżdżał prosto spod hotelu i było mi prościej) ale sposób dotarcia nie ma wielkiego znaczenia. W każdym razie NDSM to miejsce zupełnie inne niż stary Amsterdam, o którym pisałem wczoraj. Nie, żeby nie było tu kanałów ani wody – bo jest ich całe mnóstwo. Ta część miasta wygląda miejscami jak wieś (szczególnie widać to jadąc autobusem), jest tutaj nieporównanie mniej ludzi, wszystko dzieje się spokojnej a okolice samego NDSM to typowy obszar postindustrialny, gdzie pomieszane zostało wszystko ze wszystkim – stare gigantyczne hangary, nowoczesne budynki biurowe i mieszkalne, resztki dźwigów portowych oraz pochylni stoczniowych, dożywające swoich dni stare tramwaje, łodzie a nawet okręt podwodny.

Po upadku przemysłu stoczniowego i firmy NDSM, tereny te stały się magnesem dla artystów, designerów i różnego rodzaju niespełnionych projektantów. Amsterdam był drogi a oni szukali tańszego miejsca niedaleko od miasta – i jak widać znaleźli.

Tereny zewnętrzne to ciekawa galeria street art – od prostych malunków, poprzez grafitti na całkiem konkretnych grafikach umieszczonych na ścianach czy kontenerach kończąc:

Image


Dodaj Komentarz

Komentarze (45)

jerzy5 20 czerwca 2019 00:45 Odpowiedz
Z przyjemnością będę śledził Twoją relację, ponieważ odbyłem taką objazdówkę pojazdem i ciekawe jak ta Islandia z morza pokazuje swoje wdzięki :D
asfalto 20 czerwca 2019 13:11 Odpowiedz
Masz w planach coś przypalić?Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
greg2014 20 czerwca 2019 13:26 Odpowiedz
:-)Nawet jeśli bym miał to na pewno nie będę się tym chwalił :-)
tomo14 20 czerwca 2019 13:38 Odpowiedz
@greg20142 lata temu były oba - teraz chyba ten przy muzeum zlikwidowali.
brzemia 20 czerwca 2019 18:04 Odpowiedz
Zazdroszczę!!! I zapisuję sie do tematu. Rejs kupiłeś bezpośrednio? Bo na stronach pośredników wypłyniecie jest z innego miasta dzień później? Tapniete z telefonu
greg2014 20 czerwca 2019 18:29 Odpowiedz
@brzemia - ze sprzedażą tego rejsu to w ogóle było dziwnie. Na tyle na ile udało mi się rozpoznać temat, sprzedawany był z dwóch portów - z Amsterdamu (a w zasadzie jego okolic) oraz Bremerhaven w Niemczech - przy czym ta druga opcja była z jakichś powodów dostępna tylko u niemieckich pośredników. Costa bezpośrednio - przynajmniej teraz sprzedawała tylko wersję holenderską. Co było wcześniej, trudno mi powiedzieć. Samą rezerwację robiłem przez polskie biuro podróży specjalizujące się w rejsach-cena była taka sama jak bezpośrednio u Costy.A ja tymczasem dotarłem do prawdziwego holenderskiego wiatraka - jak z obrazka. Nazywa sie de Gooyer, jest kawałek od centrum. Zdjęcie wrzucę później bo teraz nie mam za bardzo jak. Tak się składa, że jest z nim zintegrowany mały browar, w związku z czym zatrzymałem się tutaj na chwilę ugasić pragnienie. W końcu dzisiaj miało być mało intensywnie:-)
booboozb 20 czerwca 2019 20:04 Odpowiedz
Byłem pod tym wiatrakiem w Amsterdamie (De Grooier) i mam fotę sprzed 18 lat ;) Jak jeszcze na swoją pierwszą wyprawę solo wziąłem aparat z kliszą 24 focie :P Może gdzieś wynajdę.Fajna trasa tym promem, jak na kajak i nie tylko. ;) Będę śledził i wspominał mój rejs Norroną z Dani na Islandię.
brzemia 21 czerwca 2019 08:42 Odpowiedz
I ta wilgoć...Śmierdzi?Tapniete z telefonu
greg2014 21 czerwca 2019 09:21 Odpowiedz
No właśnie nic nie czuć. Zupełnie. Przez miasto płynie rzeka Amstel, która dostarcza świeżej wody do połączonych z nią kanałów. Do tego funkcjonuje cały system śluz i pomp, który dba o wymianę wody w pozostałych kanałach.W ciągu roku, w kanałach są organizowane nawet zawody pływackie z udziałem królowej - a nie sądzę, żeby ktokolwiek (a królowa tym bardziej) wszedł do śmierdzącej wody :-)
xionc 21 czerwca 2019 14:55 Odpowiedz
greg2014 napisał:a królowa tym bardziejW Holandii od 6 lat jest król ;)
londynia 21 czerwca 2019 15:11 Odpowiedz
greg2014 21 czerwca 2019 15:49 Odpowiedz
@xionc - przewodnik mówił co prawda o królowej ale faktycznie nagranie mogło być nieaktualne. Inaczej pozostają domysły co do przyczyn, np. że król nie potrafi pływać:-)
greg2014 21 czerwca 2019 22:07 Odpowiedz
Zaintrygował mnie trochę ten hotel na dźwigu stoczniowym, który jest zlokalizowany na terenach NDSM (Faralda Crane Hotel).Poszperałem w sieci i widzę, że booking.com dał im 5 gwiazdek. Ceny też są 5-o gwiazdkowe. Ale spokojnie - apartamentów mają aż 3 (wszystkie dwupoziomowe) więc można chyba powiedzieć, że to hotel butikowy:-)Ja tymczasem wróciłem do swojego hotelu, który o takiej ilości gwiazdek nigdy nawet nie usłyszy. Haarlem okazało się bardzo ładnym a do tego sporym jeśli chodzi o wielkość miastem. Postaram się wrzucić coś więcej jutro rano. Około południa przyjmuję kurs na terminal portowy - czas zacząć właściwą część wycieczki czyli wypadałoby spotkać się w końcu ze statkiem.
northiscalling 23 czerwca 2019 11:50 Odpowiedz
Ceny internetu powalają... To znaczy że na morzu nie ma zasięgu? Rozumiem gdzieś na oceanie, ale tutaj jesteśmy względnie blisko lądów. Sorry, pytanie laika który nigdy nie płynął statkiem :)
brunoj 23 czerwca 2019 12:32 Odpowiedz
Jeśli telefon jest w stanie złapać zasięg z lądu to ceny są normalne. Jeśli złapie zasięg operatora na statku (czyli satelitarnego) to jest drogo. Generalna zasada jest prosta - wsiadając na statek/prom włączamy tryb offline, jak w samolocie. Czasem jak prom ma trasę wzdłuż brzegu to potrafi trzymać normalną sieć, ale to zależy od wielu czynników, powiedzmy że technicznych. Niestety dla użytkownika końcowego -operatorom opłaca się, żebyśmy korzystali z płatnego roamingu.
kemot 24 czerwca 2019 22:02 Odpowiedz
Patrzę na trasę rejsu i jednocześnie na mapę świata samą w sobie i zachodzę w głowę jak można było przy okazji takiego rejsu kompletnie zignorować tak niezwykłe miejsce jak Wyspy Owcze... czy wynika to wyłącznie z biznesowej decyzji czy żaden port na Wyspach Owczych nie jest przystosowany do obsługi takich kolosów?
nikodemfm 24 czerwca 2019 22:21 Odpowiedz
greg2014 napisał:Nie wiem jak to jest u innych forumowiczów ale ja mam dziwną konstrukcję – w zimie wyjeżdżam w ciepłe kraje a w lecie ciągnie mnie do chłodówTeż tak mam :D jakoś tak nie wyobrażam sobie, żeby lecieć np nad Morze Śródziemne podczas lata, kiedy to temperatury są mniej więcej na podobnym poziomie co u nas ;) jak gdzieś na południe to zawsze wybieram okres od października do marca, a od kwietnia do września wolę pojechać tam, gdzie zimą w życiu bym się nie pojawił, np Skandynawia. A poza tym fajnie jest tak w 3 godziny samolotem z Polski znaleźć się gdzieś, gdzie jest o 15-20 stopni cieplej w grudniu czy styczniu. A z kolei w lipcu być tam, gdzie jest 10-20 stopni (podczas kiedy zimą jest grubo na minusie).A tak poza tym ciekawa relacja ;) i to łącznie z Amsterdamem ;) marzy mi się Islandia na dwóch kółkach ;) może kiedyś...
stasiek-t 24 czerwca 2019 22:25 Odpowiedz
kemot napisał:Patrzę na trasę rejsu i jednocześnie na mapę świata samą w sobie i zachodzę w głowę jak można było przy okazji takiego rejsu kompletnie zignorować tak niezwykłe miejsce jak Wyspy Owcze... czy wynika to wyłącznie z biznesowej decyzji czy żaden port na Wyspach Owczych nie jest przystosowany do obsługi takich kolosów?https://www.cruisemapper.com/ports/torshavn-port-51W zakładce "Schedule" są wymienione wycieczkowce zawijające do portu Torshavn w danym miesiącu, przykładowo w czerwcu ponad 10...
cerro 25 czerwca 2019 11:37 Odpowiedz
Czekam niecierpliwie na Islandię. Planuję co prawda ją objechać, ale może rejs to też dobry pomysł. [emoji848]Fajnie zobaczyć foty ze znajomych miejsc w Amsterdamie. Zdecydowanie moja ulubiona Wenecja w Europie. [emoji6]Wysłane z [emoji336]
jerzy5 26 czerwca 2019 00:36 Odpowiedz
Też czekam z niecierpliwością na Islandię, moja kobietę wyśnioną, a nie odkrytą od morza...
booboozb 26 czerwca 2019 10:14 Odpowiedz
Heh, aż mi się na dobre przypomniało ;) W sierpniu 2012 podobna pogoda i taka zazwyczaj jest w letnie miesiące na fiordach wschodnich.
mihal09 26 czerwca 2019 14:50 Odpowiedz
@greg2014 moge zapytać jaką opcję na napoje wybrałeś na tym rejsie? Pamiętam, że w innym temacie było to dość mocno rozpisane i zaciekawiło mnie :)
brzemia 26 czerwca 2019 19:11 Odpowiedz
Zakochałem się !!Czy wycieczki masz organizowane samodzielne czy coś ze statku będziesz wykupował?Tapniete z telefonu
greg2014 26 czerwca 2019 19:31 Odpowiedz
@brzemia - ze statku biorę dwie wycieczki w ramach wydawania pieniędzy, które dostałem od Costy - w Akureyri i Invergordon. W Reykjaviku planuję skorzystać z miejscowej agencji (jestem po jakiejś wymianie maili - jest mniej więcej o połowę taniej). W pozostałych miejscach samodzielnie - coś na wzór tego co zaliczyłem w Kirkwall i dzisiaj.
brzemia 27 czerwca 2019 13:50 Odpowiedz
Czy lokalni tez oferowali wycieczki do wodospadu? Znasz cene?Tapniete z telefonu
greg2014 27 czerwca 2019 14:16 Odpowiedz
Tak. Ceny za wycieczkę do wodospadu zaczynały się od 50 euro ale nie wykluczam, że u kogoś były tańsze.
northiscalling 28 czerwca 2019 00:00 Odpowiedz
greg2014 napisał:Jedną z nich jest bardzo zadbany ogród botaniczny, który pewnie sam w sobie nie byłby niczym nadzwyczajnym, gdyby nie to, że warto przypomnieć, że jest położony poza kręgiem polarnym. Jest to ponoć najbardziej na północ zlokalizowany ogród botaniczny:Całkiem ładny ten ogród, aczkolwiek ogród botaniczny w Tromso jest dalej na północ :)
pabloz 28 czerwca 2019 13:05 Odpowiedz
Do listy atrakcji w okolicy Myvatn, dodać jeszcze należy - gdyby ktoś się wybierał (najlepiej autem) - krater z jeziorkiem Krafla, wodospad-monstrum Dettifoss (+2 inne w pobliżu) oraz termy Myvatn Nature Baths.http://wesolowski.co/2015/10/13/islandia-myvatn/
ewaolivka 28 czerwca 2019 15:41 Odpowiedz
Robisz świetne zdjęcia. I bardzo lubię Twoje relacje z promowych wypraw. Chociaż nigdy nie miałam okazji tak podróżować-Twoje relacje są zachęcające :)
greole 29 czerwca 2019 23:45 Odpowiedz
Jak będziesz w Rejkiawiku to proponuję zjeść hod-doga z kultowej budki niedaleko "Harpy" http://www.bbp.is. https://www.google.com/maps/place/B%C3%A6jarins+Beztu+Pylsur/@64.1481264,-21.9370554,142m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x0:0xeea12cdcfc633a79!8m2!3d64.1482785!4d-21.937986 Pozdrawiam
greole 30 czerwca 2019 05:08 Odpowiedz
Jak będziesz w Rejkiawiku to proponuję zjeść hod-doga z kultowej budki niedaleko "Harpy" http://www.bbp.is. https://www.google.com/maps/place/B%C3% ... -21.937986 Pozdrawiam
sranda 1 lipca 2019 00:19 Odpowiedz
Co w nim takiego kultowego? Hot dog jak hot-dog...Wg mnie szkoda tracić czasu na takie ‚watpliwe’ atrakcje.
cerro 4 lipca 2019 10:03 Odpowiedz
Nie zdawałam sobie sprawy, że na Islandii mniejszość polska jest tak silna i istotna. :oA Hallgrimskirkja robi wielkie wrażenie! Wysłane z [emoji336]
arcon 4 lipca 2019 10:25 Odpowiedz
Tak, Polaków jest całe mnóstwo, a na lotnisku w Keflawiku miałem wrażenie, że połowa z pracowników to Polacy.
samaki9 4 lipca 2019 10:30 Odpowiedz
@greg2014 Czy zdażyło sie Tobie spotkać na Coscie jakiś kelnerów/busboyów albo cabin stewardów z Polski? Czy 90% to filipino i indonesia?
monroe 4 lipca 2019 10:38 Odpowiedz
greg2014 napisał:Wspomnianych wcześniej hot-dogów nie namierzyłem ale mówiąc szczerze, nie szukałem ich jakoś szczególnie. Może funkcjonują jak krakowska niebieska nyska z kiełbaskami – tylko w określonych godzinach :-)Nie masz czego żałować bo one są po prostu słabe. Już bardziej smakują na pierwszej lepszej sieciowej stacji benzynowej w Polsce ;)
brzemia 5 lipca 2019 16:34 Odpowiedz
Skad masz te info o polskich pracownikach, ilosci osob opuszczająvych statek? Czyżby integracja z zaloga na pokładzie -2?Tapniete z telefonu
greg2014 5 lipca 2019 17:09 Odpowiedz
Najlepsze źródło informacji to recepcja, animatorzy, kelnerzy itd. Zresztą już przy check-in pracownicy w terminalu mają zawsze tabelkę z ilością gości wg narodowości-wystarczy poprosić żeby ci ją pokazali.Poza tym od załogi statku dowiesz się wszystkiego:-)A Polkę pracującą w spa spotkaliśmy chyba drugiego dnia. Akurat za 2 tygodnie kończy się jej kontrakt.
booboozb 5 lipca 2019 19:49 Odpowiedz
@greg2014Naprawdę miło się z Tobą płynęło i zwiedzało przez ten tydzień z hakiem.Relacja rzetelna, mnóstwo informacji w przystępnej formie.Zdjęć nie za dużo, ani nie za mało. Miejsca na Islandii mi dobrze znane, ale zawsze miło do nich wracam. No i pogoda zdecydowanie Ci dopisała.pozdrawiam ;)
brzemia 5 lipca 2019 21:14 Odpowiedz
Patrząc na zdjęcia owoców morza łatwo można stwierdzić czym różni się Costa od MSC. Moj pierwszy rejs był Costa i żaden następny już nie miał takiego jedzienia...Tapniete z telefonu
brzemia 6 lipca 2019 14:48 Odpowiedz
Jak oceniasz statek? Z tego co pamiętam jest po gruntownym remoncie?Tapniete z telefonu
greg2014 6 lipca 2019 14:56 Odpowiedz
Akurat tym statkiem miałem okazję płynąć w listopadzie 2017 roku i podobnie jak wtedy oceniam go pozytywnie.Na pewno zajmuje miejsce wyższe niż Costa Fortuna ze stycznia br.Szczerze mówiąc nie wiem, czy przeszedł jakiś poważniejszy remont. Wystrój w barach i niektórych przestrzeniach wspólnych jest faktycznie nieco inny. Co do stanu technicznego to były oczywiście miejsca, które proszą się o jakieś odświeżenie (np. popękane listwy przypodłogowe w niektórych miejscach) ale nie było to moim zdaniem nic krytycznego i rzucającego się na pierwszy rzut oka.Organizacji też wiele nie można zarzucić - może podczas dni na morzu za wcześnie kończyło się śniadanie :-)Ze statkowej rozrywki (poza kilkoma przedstawieniami w teatrze) specjalnie nie korzystałem. Zapewniliśmy ją sobie w polskim gronie. Gdyby jednak nie to, to pracę cruise directora, który odpowiada za cały pion rozrywki oceniłbym prawdopodobnie dość nisko. W mojej ocenie trochę brakowało specyficznej i trudnej do zdefiniowania Costowej żywiołowości. Przykładowo nie zorganizowano żadnej imprezy z okazji przekroczenia koła polarnego. Nie było również pokazu rzeźbienia w lodzie, które miałem jak dotąd możliwość oglądać na każdym (!) statku Costy. Ale nie zmienia to faktu, że całość oceniam pozytywnie - rewelacyjna trasa w pełni zrekompensowała te w sumie niewielkie mankamenty.
greg1291 7 lipca 2019 16:34 Odpowiedz
Dzięki za kolejną fantastyczna relację. Mam tylko jedno pytanie. Czy tym razem również skorzystałeś z promocji na statku i kupiłeś kolejny rejs i gdzie nas zabierasz w kolejną podróż ? :)
brzemia 7 lipca 2019 17:14 Odpowiedz
Ktos kto śledzi relacje wie, że nie było jeszcze jednego kontynentu do ktorego można doplynac z Europy ;)Tapniete z telefonu
greg2014 7 lipca 2019 17:43 Odpowiedz
@greg1291 - akurat na tym rejsie nic nie rezerwowałem chociaż było trzech konsultantów zajmujących się sprzedażą przyszłych rejsów i mieli całkiem spory ruch w interesie.Mam jeszcze dwa rejsy zaplanowane wcześniej. Oba są związane z repozycją statku między sezonami - w związku z tym są dłuższe i mają sporo dni na morzu. Pierwszy w listopadzie br. - transatlantyk z Marsylii do Buenos Aires na Costa Pacifica (mam wyjątkowe szczęście do tego statku - to będzie już kolejny rejs na jego pokładzie). Drugi z kolei przypada na marzec 2020 - rejs z Dubaju do Włoch na Costa Diadema. Obie trasy miałem okazję "prawie" zaliczyć (pierwszą tylko bez samego Buenos Aires, drugą w całości - ale minimalnie różną jeśli chodzi o porty) ale chętnie tam wrócę. Poza tym duża liczba dni na morzu da szansę na połączenie "plażingu" podczas przejścia przez Atlantyk czy Kanał Sueski z typową rejsową objazdówką i zwiedzaniem poszczególnych portów - podobnie jak było to w przypadku transatlantyku na Karaiby z ub. roku.Możliwe, że w międzyczasie coś jeszcze wypadnie ale jeśli już to bardziej w ramach ofert "last minute" niż planowania z większym wyprzedzeniem.