+1
pograniczeklodzkie 4 sierpnia 2021 11:34
Złoty Stok to miasto położone w południowej części województwa dolnośląskiego, u podnóża Gór Złotych, stanowiących część Sudetów Wschodnich.
We wczesnym średniowieczu okolice Złotego Stoku stały się terenem intensywnej działalności górniczej i hutniczej – nie bez powodu więc miasto zaliczane jest do najstarszych ośrodków górnictwa w Polsce.



Wszystkie zabytkowe miejsca związane z historią Złotego Stoku można zobaczyć wybierając się na przejażdżkę retro-samochodem Miejską Trasą Turystyczną w towarzystwie przewodnika.



Trasa rozpoczyna się przy budynku ratusza, który powstał na początku XIX wieku. Kolejnymi przystankami na szlaku zabytkami jest m.in. kościół p.w. św. Krzysztofa, gmach Mennicy, historyczne kamienice, w tym XVI-wieczna kamienica Fugerrów, a także miejsca związane z rodziną Güttlerów, właścieli kopalni złota: ich siedziba rodowa oraz odrestaurowane mauzoleum z II połowy XIX wieku, znajdujące się na cmentarzu przy ul. 3 Maja.






Jednym z najciekawszych punktów Miejskiej Trasy Turystycznej są Wapienniki. Są to piece szybowe, które służyły do wypalania wapna budowlanego i nawozowego. Tradycja wapiennictwa w Złotym Stoku sięga XVI wieku. W XIX wieku miasto osiągnęło czołową pozycję w Polsce pod względem ilości wytwarzania surowca. Do wapienników prowadzi z centrum miasta (od kościoła ewangelickiego i Mennicy) przez ulicę Staszica i Złotą prowadzi oświetlona ścieżka rowerowa.





Przy trasie rowerowej znajdują się: Sztolnia Ochrowa, wiernie odtworzona średniowieczna osada górnicza oraz trasa turystyczna powstała na terenie zamkniętej w 1961 roku kopalni złota. Szacuje się, że w okresie ponad 700 lat eksploatacji, z miejscowych złóż pozyskano 16 ton czystego złota.

Dodaj Komentarz