+56
gerber 6 kwietnia 2014 19:39
Ceny, wskazówki, informacje praktyczne dotyczące Ekwadoru i Galapagos wg stanu na styczeń 2014.
Cała relacja i zdjęcia na mojej stronie: http://www.szczytyafryki.pl

Termin
11.01.2014 – 2.02.2014

Trasa
Quito – Lago Agrio – Cuyabeno – Quito – Latacunga – Quilatoa – Cotopaxi – Banos – Guayaquil – Galapagos (Santa Cruz – San Cristobal - Isabela – Santa Cruz – North Seymour – Santa Fe – Santa Cruz) – Quito – Otavalo – Cuicocha – Cotacachi - Mindo - Quito

Wizy
Obywatele Polscy nie muszą ubiegać się o wizę turystyczną na czas pobytu na terytorium Ekwadoru.

Przelot
Bilety lotnicze do Ekwadoru w regularnych cenach są drogie. Ich koszt waha się od 3500 zl do około 4500 zł. Ja kupiłem bilet w promocji „Tania Micha” w liniach KLM na trasie Warszawa – Amsterdam – Quito; Quito – Amsterdam – Warszawa za 2999 zł
Do Ekwadoru można dolecieć jeszcze taniej kombinując z połączeniami z Hiszpanii (Iberia) lub z Włoch (Alitalia). Oczywiście trzeba przewidzieć dodatkowy koszt i czas na przelot do i z Włoch/Hiszpanii. Być może warto jednak to zrobić, bo najtańsze bilety na trasach Hiszpania/Włochy – Ekwador – Hiszpania/Wlochy można znaleźć za nieco ponad 1000 zł (rzadko, ale można). Doliczając do tego koszt transportu pomiędzy Polską i Hiszpanią/Włochami i ewentualnych noclegów wydaje się, że można się zmieścić w cenie nawet około 1500 zł.

Ceny
Koszty utrzymania nie są wysokie. Poniżej przykładowe ceny:
Obiad – od 2 USD do 20 USD
Świeże soki – 1 – 2 USD
Banany – 1 USD za kiść
Cola w sklepie – około 1 USD
Pinacolada – 11 USD
Torebka pączków na ulicy – 1 USD
Pralnia (1kg) – 1 USD
Torebka trzciny cukrowej – 1 USD
Wypożyczenie rowerów w Banos – 10 USD
Opłata lotniskowa/bagażowa za wylot na Galapagos – 10 USD
Opłata parkowa za pobyt na Galapagos – 100 USD

Bankomaty, karty, pieniądze
Podczas pobytu w Ekwadorze mieliśmy problem z korzystaniem z bankomatów. Pomimo tego, że posiadaliśmy karty zarówno kredytowe, jak i debetowe dwóch organizacji (Visa i Mastercard), z róznych banków - to występowały poważne problemy z pobraniem gotówki z bankomatów. Otrzymywane komunikaty były ze sobą sprzeczne (brak środków, przekroczony limit, przekroczona liczba dziennych transakcji, brak komunikatu z bankiem itp.). Dlatego zdecydowanie odradzam poleganie na bankomatach. Podobnie nie polecam płacenia kartami, gdyż z tym również występowały kłopoty. W zdecydowanej większości miejsc, jeśli już istniała możliwość płacenia kartą doliczano sobie z tego tytułu prowizję, nawet pond 10%. Dlatego zdecydowanie najlepiej zabrać ze sobą dolary, które są obowiązującym środkiem płatniczym w Ekwadorze. Ale tu również niespodzianka. Nie należy zabierać zbyt dużej ilości banknotów 100$, gdyż w wielu miejscach oficjalnie ich nie przyjmują.
Reasumując – należy zabierać dolary amerykańskie w gotówce o banknotach najlepiej 20$ i 10$.

Noclegi
Baza noclegowa w Ekwadorze jest świetnie rozwinięta i w zasadzie nie ma potrzeby dokonywania żadnych wcześniejszych rezerwacji, bo wolnych miejsc jest wszędzie mnóstwo. W praktycznie każdym miejscu można znaleźć pełno hoteli, hosteli, hostali, moteli, hosterii itd. w cenach od kilku dolarów za nocleg do kilku tysięcy. Jedynie w Cuyabeno trzeba się liczyć z tym, że nocleg będziemy mieli w jednej z kilku lodgy, w których nocleg przeważnie organizowany jest w jedenj z wielu agencji turystycznych.

Przykładowe ceny:
Quito, Hostal Rincon Familiar – 20 USD za noc za osobę
Quito, Hotel Puerta del Sol – 16 USD za noc za osobę
Quilatoa, Hosteria Alpaca Quilatoa – 15 USD za noc za osobę
Tambopaxi – 25 USD za noc za osobę
Banos, Chimenea – 9,5 USD za noc za osobę
Galapagos, Puerto Ayora, Hotel Espana – 20 USD za noc za osobę

Transport
Podróż po Ekwadorze ułatwia niesamowicie tania benzyna. Jeden galon paliwa (około 3,78 litra) kosztuje około 2 dolarów, czyli około 6,1 zł. Dzięki temu koszt przejazdu taksówkami i autobusami jest szokująco tani. A biorąc pod uwagę dodatkowo, że komunikacja autokarowa na terenie całego Ekwadoru jest perfekcyjnie rozwinięta przemieszczanie się z miejsca na miejsce jest szybkie i szokująco tanie. Należy przyjąć, że bilet autobusowy kosztuje średnio około 1 dolara za 100 km podróży. Trzeba pamiętać, że dodatkowo korzystajc z dworców autokarowych obowiązkowa jest opłata dworcowa 0,20 dolara od osoby. W przypadku taksówek – nie zapłaciłem za przejazd w Quito więcej niż 5 dolarów za kurs (nie stanie w korku), trwający czasem nawet prawie godzinę!
Przejazd z lotniska do Quito (Centro Historico, La Mariscal) to koszt 25 – 28 dolarów. Zajmuje około 1,5 godziny.
Bilet lotniczy Quito – Lago Agrio – Quito to koszt 148 USD (Linie TAME)
Bilet lotniczy Guayaquil – Galapagos – Quito to koszt 209 USD (Linie LAN)
Opłata lotniskowa/bagażowa za wylot na Galapagos – 10 USD
Opłata parkowa za pobyt na Galapagos – 100 USD
Speed boat z Santa Cruz na Isabelę/San Cristobal – 30 USD
Opłata wjazdowa na Isabele – 5 USD
Taxi wodne na Santa Cruz – 0,5 USD
Taxi wodne na Isabeli – 1 USD
Kolejka linowa na wulkan Pichincha w Quito – 8,5 USD

Wycieczki zorganizowane
Czterodniowa wycieczka do Cuyabeno (3 noce) – 260 USD za osobę
Dwudniowa wycieczka wynajętym samochodem 4x4 z przewodnikiem na trasie Quilatoa – Cotopaxi - Banos – 340 USD
Wynajęcie samochodu z kierowcą na trasę Quito – Otavalo – Cuicocha - Mindo – 175 USD
Galapagos – jednodniowy rejs na North Seymour – 130 USD
Galapagos – wycieczka na wulkan Sierra Negra + rejs na Los Tunelos na Isabeli – 100 USD
Galapagos – jednodniowy rejs na Kickers Rock i San Cristobal z Santa Cruz – 145 USD
Galapagos – rejs na Santa Fe z Santa Cruz – 80 USD

Bezpieczeństwo
Ekwador jest uznawany za kraj niebezpieczny, ale w porównaniu z innymi krajami Ameryki Południowej i Środkowej jest bezpieczny. Podczas mojej podróży nie wystąpiła ani jedna sytuacja, w której mógłbym poczuć zagrożenie. A chodziłem do późnego wieczora po Quito, jeździłem dużo taksówkami, spałem w dosyć tanich hotelach, robiłem bez żadnego zahamowania zdjęcia w dzień i w nocy. Wydaje się, że władze dbają o to, aby Ekwador zyskał opinię kraju bezpiecznego, dlatego jest mnóstwo policji w miastach w miejscach, gdzie są turyści.
Mimo wszystko trzeba uważać na „podrabiane” taksówki i raczej unikać poruszania się samemu w godzinach wieczornych. Wiadomo – jak znajdziemy się o złej porze w złym miejscu – wszystko może się zdarzyć.

Targowanie
W Ekwadorze targuje się przeważnie tylko na bazarach. W większości miejsc ceny są ustalone. Więc nie jest to takie męczące jak w Afryce. Po drobnych negocjacjach można trochę stargować ceny za przejazd taksówkami (jeśli nie jedziemy wg licznika), w agencjach turystycznych za atrakcje organizowane za ich pośrednictwem i za noclegi. Ale zauważalne jest, że Ekwadorczycy robią to bardzo niechętnie.

Pamiątki
Ceny są niskie. Najniższe oczywiście na bazarach. Porównując ceny w kilku miejscach, okazało się, że najtańsze miejscowe wyroby można kupić w Otavalo. Więc jak ktoś się nastawia na transport do kraju dużej ilość chust, hamaków, kapeluszy, ponch itp. – warto odwiedzić Otavalo. A poza tym, bazując na własnym doświadczeniu, jeśli coś się podoba w jakimś miejscu, nie warto odkładać zakupu, bo nie w każdym miejscu znajdziemy te same pamiątki. No i oczywiście na Galapagos jest nieco drożej.
Przykładowe ceny:
Czapki – 5 USD
Hamak – 15 USD
Kapelusz – 13 USD
T-shirty – 10 – 25 USD
Maska tukana – 110 USD
Bransoletki – 1 USD
3 maski w Quilatoa – 34 USD

Cała relacja z Ekwadoru i Galapagos na mojej stronie: http://www.szczytyafryki.pl

Dodaj Komentarz