0
startowiec55 2 marca 2023 16:27
"Dziś nie mamy czasu, jutro nie będziemy mieć siły, pojutrze nas nie będzie. Nie odkładajmy niczego, żyjmy tu i teraz"

Ahoj! :D

Co prawda po moich poprzednich dwóch relacjach nie sądziłem, że kiedykolwiek jeszcze takową napiszę, ale w trakcie pobytu w Meksyku stwierdziłem, że muszę to przelać na papier! Jako wspomnienia, do których wrócę zapewne nie raz, ale też jako pomoc dla tych, wybierających się na popularny półwysep, a szukających informacji o zwiedzeniu tego kawałka Meksyku na własną rękę. Co mimo popularności rejonu wśród polskich turystów wcale łatwe nie jest!

Dlaczego Meksyk?
Nie chcieliśmy już Azji, w której byliśmy podczas dwóch wyjazdów. Potrzebowaliśmy zmiany. Co prawda dalej naszym największym marzeniem i podróżniczym celem jest Safari w Kenii bądź Tanzanii, ale na ten moment jeszcze nie byliśmy na to gotowi - finansowo (?) i mentalnie.
Pod uwagę braliśmy wiele kierunków, ale z racji wyjazdu tylko we dwójkę chcieliśmy tam, gdzie nie zabiją nas koszta, a organizacja tripu będzie należała do tych raczej łatwiejszych.
Potrzebowaliśmy: palm, plaż, zwierząt! i nowego klimatu. :)
Wszystko to się złożyło na Meksyk i tego kierunku zaczęliśmy szukać.

No i pojawiły się wpisy na fly4free z rozsądnymi na ten moment cenami lotów.
Idealną opcją były dla loty przez Helsinki i Nowy Jork, gdzie w zależności od opcji stopover w mieście o jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie pozwoliłby na krótkie zwiedzanie. Niestety, brak posiadanych certyfikatów covidowych na ten moment nie pozwolił nam na wybór tej opcji bez większych kombinacji. :cry:
Wybraliśmy zatem połączenie:
WAW -> AMS -> CUN -> CDG -> WAW

Podróż w terminie 26.01.2023 - 07.02.2023

Cena takiego biletu to 3150 zł/os. :roll: Kupione bezpośrednio na stronie przewoźnika AirFrance
Mogłoby być znacznie taniej, to jasne! Finalnie to była dla nas kwota do przełknięcia i na taką się zdecydowaliśmy :)


Przygotowanie planu
Meksyk, Jukatan, Tulum, Cancun, Playa del Carmen -> zapewne każdy słyszał o tych regionach.
Tak było oczywiście też i w naszym przypadku. Co prawda pewne wyrobione zdanie (mimo braku namacalnych podstaw :? ) już mieliśmy, ale stwierdziliśmy, że na własną rękę spróbujemy uciec od fali turystów, ultra komercyjnych przestrzeni czy wielkich resortów.
Czytania o Jukatanie, a momentami i całym Meksyku nie było końca...
Pewnie, że chcielibyśmy zwiedzić Mexico City, Sen Miguel, Guadalajare, Veracruz czy inne, autentyczne meksykańskie miejscowości, ale dość sprawnie sprowadziliśmy się na ziemię, że półwysep Jukatan mimo swych mocno turystycznych atrakcji ma naprawdę wiele do zaoferowania, a czas na jaki tam lecimy (12 dni) ogranicza nas do wyciśnięcia możliwie najwięcej właśnie z tego obszaru. Pozostała część Meksyku za kilka lat!

Podstawowe bullet pointy z miejscami, które chcieliśmy zobaczyć to:
- Chichen Itza, jako jeden z cudów świata
- Cenoty
- Klimatyczne, autentyczne meksykańskie miasteczko
- piękne plaże gdzieś na uboczu
- zwierzęta, tj. ostronosy, iguany, krokodyle, delfiny

Omijając szczegóły (te później!) udało nam się utworzyć plan:
:arrow: Tulum :arrow: Punta Allen :arrow: Valladolid :arrow: Holbox


Noclegi
Bazując na doświadczeniu wiemy, że niewiele potrzebujemy.
Czyste 4 kąty, łazienka i przede wszystkim lokalizacja!

Po researchu zarezerwowaliśmy noclegi w cenach:
Tulum -> 77 zł/os/noc Airbnb
Punta Allen -> 96 zł/os/noc Hotels.com
Valladolid -> 75 zł/os/noc Airbnb
Holbox -> 115 zł/os/noc Booking

W totalu noclegi wyszły nas 880 zł za osobę, co żeby łatwiej było kalkulować na końcu po dodaniu ceny biletów lotniczych mieliśmy okrągłe 4000 zł za osobę, za pakiet loty+noclegi.

Dodaj Komentarz

Komentarze (6)

kothson 2 marca 2023 17:08 Odpowiedz
Chcieliście uciec od turystów i komercji, dlatego wybraliście m.in. Tulum i Holbox?
startowiec55 2 marca 2023 17:08 Odpowiedz
Kothson napisał:Chcieliście uciec od turystów i komercji, dlatego wybraliście m.in. Tulum i Holbox?Były ku temu powody!O tym na pewno wspomnę dalej :)
kostek966 2 marca 2023 23:08 Odpowiedz
A i pełne turystów Valladolid ?! :lol:
startowiec55 2 marca 2023 23:08 Odpowiedz
W większości to po prostu fajne bazy wypadowe do miejsc, które chcemy odwiedzić. Mimo wszystko nie zniechęcicie mnie do dalszego pisania :) Sam układając plan miałem trudno znaleźć pomocne wpisy, a chce żeby mój takowy był
marek2011 4 marca 2023 17:08 Odpowiedz
Z jednej strony chcecie "uciekać" od turystów (sami nimi będąc), a z drugiej strony pchacie się do najbardziej turystycznego regionu Meksyku - oczywiście, ma dużo racji @kostek966, że to obszar na tyle duży i zróżnicowany, że można w nim znaleźć różne miejsca, także te rzadziej uczęszczane przez turystów, ale Wy w poszukiwaniu owej "oryginalności" i "autentyczności" wybraliście chyba najbardziej oklepane miejscówki... Przykładowo zamiast Chichen Itza wybierzcie się do któregoś z wielu innych, znacznie mniej popularnych kompleksów. W niektórych można być prawie samemu, w Chichen nie macie na to najmniejszych szans. I tak można mnożyć uwagi. Z resztą w ogóle, gdybym to ja poszukiwał "autentycznego" Meksyku, to bym poleciał do zupełnie innego regionu tego kraju... To nie znaczy, że Jukatan nie jest warty odwiedzin (przeciwnie), ale po co ubierać dość standardowe plany w jakieś przerysowane hasła. To tak może trochę krytycznie na początek, mam nadzieję, że już tylko będzie lepiej :)
brzemia 4 marca 2023 17:08 Odpowiedz
@startowiec55 i co udało się im Ciebie zniechęcić ?Pisz!Wyslane z telefonu przez Tapatalka